Ekonomi

3. Sıfır Atık Tepesi ve Ödül Töreni yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmi sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda, “Dünyaya örnek olan Sıfır Atık Zirvemizi bu yıl ‘İklim ve Gençlik’ temasıyla gerçekleştiriyoruz. yıl.” 23 Aralık 2022 Cuma günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 3. Sıfır Atık Tepesi ve Ödül Töreni’ne tüm vatandaşları davet ederek, “Sayın Emine Erdoğan’ın onuruyla gerçekleştireceğimiz bu zirve; 7’den 70’e tüm doğaseverler bir arada.” dedi.

Bakan Kurum’un resmi sosyal medya hesabından yayınladığı görüntülü mesajda, “Her gün büyütmek için var gücümüzle çalıştığımız Sıfır Atık Hareketimiz 5 yaşında. 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Törenimizi 23 Aralık’ta Sayın Emine Erdoğan Hanım’ın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Dünyaya örnek olan Sıfır Atık Zirvemizi bu yıl “İklim ve Gençlik” temasıyla gerçekleştiriyoruz. 3. Sıfır Atık Tepesi ve Ödül Töreni’nin bu yıl “İklim ve Gençlik” temasıyla İstanbul’da düzenleneceğini ve Sıfır Atık Hareketi’nin 5. Daha önce de büyük bir heyecanla başladıklarını hatırlattı.

Bakan Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sıfır Atık Hareketi, ilgi ve alakanızla bugün sınırları aşmış, uluslararası kuruluşlar ve birçok ülke tarafından sahiplenilmiş küresel bir çevre hareketine dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda alınan kararla; Bundan böyle 30 Mart’ın her yıl Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak tüm dünyada kutlanacak olması bunun en somut ifadesidir. Cumhurbaşkanımızın milletimizle paylaştığı Sıfır Atık Hareketinin Türk Yüzyılının mihenk taşlarından biri olacağına inanıyoruz.”

“ÖDÜLLERİNİ GÜVEN VEREN DOĞAL SEVDİKLERİMİZE TERCİH ETTİK”

Sıfır Atık Zirvesi’nde akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, sporcular, medya temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gençlerle bir araya geleceklerini belirten Bakan Murat Kurum, “Kongre Merkezimizde Deniz Sağdıç’ın ‘ Sıfır Nokta Sergisi” ve deniz kaplumbağalarının deniz ortasındaki yolculukları. “Evimin Yolları” Sergisi ile sizleri ağırlayacağız. Sıfır Atık Hareketimizin yaygınlaştırılması.Sıfır Atık Atölyelerimiz,sanatçılarımızın göz alıcı performansları,panel ve söyleşilerle hep birlikte dolu dolu bir gün geçireceğiz.Tüm vatandaşlarımızı,gençlerimizi,belediyelerimizi ve çocuklarımızı 3.Sıfır Atık Tepemize davet ediyorum. gün boyu yapılacak bu tür keyifli etkinliklerle dolu bir gün geçirmek ve ödül alacak misafirlerimizin heyecanına ortak olmak için 23 Aralık’ta Ödül Töreni’ni gerçekleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

“ATIKSIZ BİR DÜNYA” İÇİN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni ile ilgili yapılan açıklamada, program detaylarına ilişkin şu bilgiler verildi:

Bakan Murat Kurum’un ev sahipliğinde 23 Aralık 2022 Cuma günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan tepenin ana teması İklim ve Gençlik olacak. Tepe, Deniz Sağdıç’ın sadece atıklardan yaptığı çalışmalardan oluşan Sıfır Noktası Standının açılışıyla başlayacak.
Tepenin ilk bölümünde ‘İklim İçin Gençlik Hareketi’ paneli yapılacak. Tepe, ‘Ortak Evimiz Dünya’ söyleşisiyle devam edecek. Emine Erdoğan Hanım’ın katılımının ardından ‘2053 Yılı İsrafsız Bir Dünya’ içerikli bir müzikal sergilenecek. ‘Sıfır Atık 5. Yıl Filmi’ gösterilecek ve konuşmalar yapılacak. İki iklim elçisinin konuşmalarının ardından Bakan Murat Kurum’un konuşmalarının ardından Sayın Emine Erdoğan’ın konuşmaları geldi. Konuşmaların sonunda ise Sıfır Atık Ödül Töreni gerçekleştirilecek.”

MASTERCHEFS ÜST ÜSTE “SIFIR ATIKLI MUTFAK” KURACAK

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, MasterChef programının 3 şefi de Tepe’ye katılacak ve Sıfır Atık Mutfağı kurulacak. Emine Erdoğan’ın da ziyaret edeceği mutfakta, Masterchef programı şefleri tarafından Sıfır Atık yemekler pişirilecek.
Deniz Sağdıç ile birlikte Kauai kuşu atık malzemeler kullanılarak sanat eserine dönüştürülecek.

2020 yılında Emine Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ikiliden elde edilen verilerle oluşturulan “Ev Yolları” isimli dijital standın fuaye alanında katılımcılarla buluşacak. -GPS işaretlemesi ile denize bırakılan deniz kaplumbağalarının kayıtlı seyahatleri. Ayrıca tepede Sıfır Atık ile ilgili birçok aktivite olacak.

“SIFIR ATIK KAHRAMANLARI” DAVETLİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzasıyla atık toplayıcılar için genelge çıkarılarak atık toplayıcılara profesyonel statü verildi. Atık toplayıcılar da kendilerine verilen 114 araçla tepede olacak.

ATIK TUTMAZ ÜZERİNDE HİÇBİR PLASTİK MALZEME BULUNMAYACAKTIR

Zirvede plastiğe yer verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, “Zirvede plastik aletlere yer verilmeyecek, geri dönüşümlü malzemeler kullanılacak. Kurulacak stantlar da ahşap malzemelerden oluşacaktır. Bu malzemeler tepeden sonra geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilecek, tekrar kullanılmayacak olanlar ise atık merkezine teslim edilecek. Tepe ile ilgili bilgiler yazılı çıktılar yerine dijital ekranlar kullanılarak verilecektir. Kongre merkezinin her bir köşesine sıfır atık ayırma kutuları konulacak. Yine Türkiye Çevre Kurumu Mevduat Bilgi Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında her iki mevduat makinesi de tepelik alanda olacak.” terimler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu