Haber

Ali Erbaş’a ‘hakaret’ davasında TBB Başkanı ve 10 avukat beraat etti

Aralarında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan’ın da bulunduğu Ankara Barosu eski Yönetim Kurulu üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hutbesine karşı yaptıkları açıklama nedeniyle yargılandıkları davada beraat etti. “cinsel yönelim”.

ANKA’nın haberine göre, aralarında TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın da bulunduğu eski Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyelerinin Ali Erbaş’ın ‘cinsel yönelim’ hutbesine karşı yaptıkları açıklamalar nedeniyle yargılandığı davanın son duruşması Ankara’da. 16. Ağır Ceza Mahkemesi. bugün bitti.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tamamının beraatine karar verdi.

Ne oldu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 24 Nisan 2020’de Ankara’da Hacı Bayram Camii’nde verdiği hutbenin içeriğine ilişkin yaptığı basın açıklaması nedeniyle aralarında Erinç Sağkan’ın da bulunduğu 11 yönetim kurulu üyesi hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı tamamladıktan sonra avukatların yargılama usulüne göre iddianame hazırlayarak Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkeme iddianameyi kabul etti ve Ankara Barosu eski İdare Meclisi üyesi hakkında ‘Dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıkladığı için kamu görevlisine hakaret’ suçundan dava açıldı. 11 avukat için 1 yıldan 2 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu