Haber

Bakanlıktan Konya açıklaması: Barınağın denetimleri eksiksiz yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin öldürüldüğü imajlar üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Bakımevine yönelik ön incelemede, rutin denetimlerin eksiksiz yapıldığı, 2 Kasım 2022 ve 15 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan denetimler hayvanların barınma koşullarına ilişkin bir olumsuzlukla karşılaşılmadığı ve bakımevinde bulunan hayvan sayısının kapasite dahilinde olduğu tespit ediliştir” denildi.

Açıklamada, toplumsal medyaya yansıyan imajların ihbar kabul edildiği ve manzaralarda yer alan şahıslar hakkında Konya Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından cürüm duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Yargıya intikal eden sürecin takip edileceği tabir edilirken bakımevinde, bakanlık kontrol gruplarınca ayrıntılı inceleme başlatıldığı açıklandı.

Açıklamanın devamında şu tabirler kaydedildi:

“Bakımevine yönelik ön incelemede, rutin kontrollerin eksiksiz yapıldığı, 2 Kasım 2022 ve 15 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan kontroller hayvanların barınma şartlarına ait bir aksilikle karşılaşılmadığı ve bakımevinde bulunan hayvan sayısının kapasite dahilinde olduğu tespit ediliştir. Bununla birlikte Konya Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde vazife yapan veteriner hekimlerimizce, bugün kelam konusu bakımevinde can dostlarımızın berbat bir muameleye maruz kalıp kalmadıklarını tespit etmek için sıhhat taramaları ve gerekli muayeneleri yapılacaktır. Veteriner doktorlarımız tarafından yapılacak incelemelerin akabinde kamuoyu bilgilendirilecektir.

Bakanlığımız 5199 Sayılı Kanunun vermiş olduğu tüm yetkileri kullanarak hayvan bakımevlerini denetlemeye ve tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili gereğini yapmaya titizlik devam edecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu