Ekonomi

Beklenti anketi: Merkez Bankası faizi yüzde 9’a düşürecek

Yurt içi iktisatta gözler perşembe günü Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararına çevrildi. Piyasa aktörleri bu toplantıda da faizin düşürülmesini bekliyor.

Bloomberg HT Araştırma’nın kasım ayı faiz kararı beklenti anketine göre, 19 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 9 seviyesine indirilmesi yönünde oldu. Eğer gerçekleşirse Türkiye’de siyaset faizi Ağustos 2020’nin akabinde birinci sefer tek haneye düşecek.

Ankete katılan tüm kurumlar bu toplantıda faizde indirim beklerken; 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyor.

Yıl sonu iddiasını paylaşan 18 kurumun medyan beklentisi faizlerin yüzde 9 düzeyine çekilmesi tarafında. En düşük yıl sonu varsayımı veren kurumlar siyaset faizinin yıl sonuna kadar yüzde 8 düzeyine kadar düşürülmesini, en yüksek yıl sonu siyaset faizi varsayımını paylaşan kurumlar ise yıl sonuna kadar siyaset faizinin yüzde 9,5 düzeyine indirilmesini bekliyor.

Ne olmuştu?

Merkez Bankası, ekim toplantısında siyaset faizini aralıksız üçüncü kere üst üste indirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da faizin tek haneye indirileceğine dair sinyaller vermişti.

TCMB, 20 Ekim tarihinde 150 baz puanla faizi yüzde 10,50’a indirdi. O toplantıda kasım ayı toplantısı için “benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme alındı” açıklamasını yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu