Ekonomi

“Çin, Alman şirketleri için hala önemli bir pazar”

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Lideri Siegfried Russwurm, Alman sanayi ihracatının bu yıl küresel ticaret büyümesinin yüzde 2 gerisinde kalmasının beklendiğini bildirdi.

BDI tarafından sınai üretim ve sınai mal ticareti raporu hazırlandı. Raporu Hannover Endüstri Fuarı’nda sunan Russwurm, Alman ekonomisindeki büyüme ivmesinin şu anda hala son derece düşük olduğunu söyledi.

Russwurm, “Almanya’nın rekabet gücü düşüyor”, Alman hükümetinden daha az “bürokrasi” talep etti. uyardı.

BDI Lideri Russwurm, küresel ticaretin bu yıl yüzde 2,5 oranında artmasının beklendiğini hatırlatarak, Almanya’nın sanayi ihracatının bu yıl geçen yıla göre yüzde 2 oranında artmasını beklediklerini belirtti.

Sektörün Alman ekonomisi için değerine dikkat çeken Russwurm, “Dünya ticareti bizim ihracatımızdan daha hızlı büyüdüğü için dünya pazar paylarını yine kaybediyoruz.”

Alman işi daha az bürokrasi talep ediyor

Russwurm ayrıca bu yıl Almanya’nın sanayi üretiminde yüzde 1’lik bir artış görmeyi beklediklerini bildirdi.

BDI Lideri Russwurm, Almanya’daki endüstrinin daha fazla yatırım için bürokrasinin azaltılmasına, gözle görülür vergi indirimlerine ve güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji arzına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Sektördeki yüksek elektrik fiyatının acilen rekabet edebilecek seviyeye dönmesi gerekiyor. Avrupa, aksi halde sektördeki dönüşüm. iflas etme tehlikesi var” dedi.

Alman sanayisinin Çin’e ihtiyacı olduğu konusunda geniş bir görüş birliği olduğunu vurgulayan Russwurm, “Çin, Alman şirketleri için hâlâ önemli bir pazar ve öyle olmaya devam edecek” ifadesini kullandı.

BDI önceki tahmininde, ülkenin ihracatının bu yıl yüzde 1 artacağını tahmin etmişti. Almanya’nın ihracatı geçen yıl 2021 yılına göre yüzde 3 arttı.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu