Ekonomi

Çin Uluslararası İthalat Fuarı başarılı geçti

İZMİR (İGFA) –Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri olarak 4 yıldır Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendiklerini söyledi.

“Türkiye’den Çin’e ihracat 2023 Ocak-Ekim döneminde yüzde 6 artarak 2 milyar 483 milyon dolara ulaştı. Uzun vadede Çin’e ihracatımızı 12 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Fuara 3.400’ün üzerinde firma ve 394 bin profesyonel ziyaretçi katıldı. Bu da fuarın pandemi öncesi seviyelere ulaştığını gösteriyor. Fuar, 2020 yılından bu yana uluslararası katılımcıların fiziki katılımına kapalı olsa da bu yıl ilk kez tamamen açıldı. “15 Türk şirketimiz son derece başarılı iş bağlantıları kurdu.”

EİB Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, “Bu yıl fuar, Global Fortune 500 listesinde yer alan 289 firmanın katılımıyla yeni bir rekora imza attı. 18 ülkeden 100 büyük uluslararası şirketten 160 üst düzey yönetici vardı. Fuar süresince Çin iş dünyasının önde gelen dernek ve odalarıyla toplantılar gerçekleştirdik. Çin Gıda, Yerli Ürün ve Hayvansal Yan Ürünlerin İthalat ve İhracatına ilişkin Çin Ticaret Odası (CFNA), Çin Ziraat Odası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC Türkiye) ile iş birliği protokolü imzaladık ve imza töreni gerçekleştirildi. . Çin ve diğer ülkelerden üst düzey temsilcilerin ağırlandığı önemli zirvelerden biri olan Çin İthal Gıda Zirvesi 2023 etkinliğine de katıldık. “Fuar bu yıl Çinli ithalatçıların yoğun katılımıyla oldukça verimli geçti.” söz konusu.

TÜRK ESERLERİ BÜYÜK TAKDİR ETTİ

Türkiye standında zeytinyağı, zeytin, kuru meyveler, ülkemizin ve bölgemizin premium şarapları, bal, organik sağlıklı atıştırmalıklar vb. gıda ürünleri tanıtıldı ve tadım yapıldı. Türkçe eserler büyük beğeni topladı.

Ülkemiz eserlerinin Çince sunumu robotlarla yapılıyordu ve fuar alanında sürekli ziyaretçilerin arasında dolaşıyorlardı. Robotlar ziyaretçilere ikramlarda bulundu.

Ege İhracatçı Birlikleri, 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda takipçisi yüksek Çinli influencerların Türkiye standından canlı yayınlar düzenledi. 4 milyon takipçili Niu Yan ve 1 milyon takipçili Tao Yuan, Türkiye standımızda ve firmalarımızın standlarında Wechat ve Weibo hesaplarından canlı yayınlanıyor. Canlı yayına Niu Yan’ın 110 bin takipçisi ve Bayan Tao Yuan’ın 106 bin takipçisi katıldı.

Türkiye’nin Şangay Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve Ticari Ataşeler Yaprak Kadriye TAŞAR ve Tuğçe Terzi Türkiye standını ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu