Ekonomi

Fed Nötr faiz oranını %0,7’de sabit tuttu

New York Federal Rezerv Bankası’nın bugün açıkladığı verilere göre, R-Star olarak da bilinen nötr faiz oranı 2024 yılının ilk çeyreği için %0,7’de kaldı. Ekonominin istikrarlı enflasyonla büyüdüğü seviye olan bu oran, 2023’ün son çeyreği için revize edilen rakamdan değişmedi.

Sabit R-Star, birkaç yıldır norm haline gelen düşük faiz oranları ortamının devam ettiğini göstermektedir. R-Star kavramı merkez bankası politika yapıcıları tarafından dalgalı seviyelerde ilgi gördü ve mevcut istikrarı, koronavirüs pandemisinden önceki aşırı düşük borçlanma maliyetleri döneminin geri dönmeyebileceğine dair artan beklentileriyle tezat oluşturuyor.

Çarşamba günü, üç aylık tahminlerini güncelleyen Federal Rezerv yetkilileri, uzun vadeli federal fon oranı hedefine ilişkin tahminlerini üst üste ikinci kez yükseltti. Aralık ayında %2,5 olan hedef, Mart ayında %2,6’ya yükseltildi ve şimdi de %2,8’e ulaştı.

Bu ayarlama, yetkililerin R-Star’a ilişkin görüşlerinin arttığı anlamına geliyor, çünkü tahmin Fed’in %2’lik enflasyon hedefi artı bir R-Star tahminini içeriyor ve yetkililerin R-Star’ın New York Fed’in mevcut rakamından biraz daha yüksek olan yaklaşık %0,8 olduğuna inandıklarını ima ediyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun vadeli faiz oranı tahminindeki yukarı yönlü değişimin fazla yorumlanmamasını tavsiye etti. Nötr faiz oranını doğrudan gözlemlenemeyen teorik bir kavram olarak tanımladı ve R-Star tahminlerinin acil politika kararları için belirleyici bir faktör olmadığını kaydetti.

Yine de Powell, uzun vadeli faiz tahminindeki artışın perspektifte bir değişikliği yansıttığını ve faizlerin salgın öncesi çok düşük seviyelere dönmesinin olası olmadığına dair bir inancı gösterdiğini kabul etti.

New York Fed Başkanı ve R-Star çerçevesinin önemli bir savunucusu olan John Williams da R-Star’ın kısa vadeli faiz kararları için özellikle yararlı olmadığına inanıyor. Geçen ay yaptığı yorumlarda Williams, destekleyici veri eksikliğine atıfta bulunarak nötr faiz oranında kalıcı bir artış konusunda belirsizliğini dile getirmiştir.

Federal Rezerv yetkilileri para politikasının ekonomi üzerindeki etkisini anlamakta zorlandıkça R-Star’ın önemi azaldı. Önemli faiz artışlarına rağmen ekonominin beklendiği kadar yavaşlamaması, mevcut oranların enflasyonu kontrol etmek için yeterli olup olmadığı konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Cleveland Fed’in yakın tarihli bir raporuna göre, %5,25 ile %5,5 arasında değişen mevcut federal fon oranı, çeşitli para politikası kuralları tarafından önerilen yaklaşık %5 seviyesinden biraz daha kısıtlayıcı olarak değerlendiriliyor. Fed yetkilileri, kamuoyuna yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, para politikasının halihazırda kısıtlayıcı olduğu konusunda hemfikir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

saricam-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu