Haber

Gece okulunda gönüllü öğretmenler

Gece okulunda gönüllü öğretmenler

Öğretmenler harekete geçti, Şırnaklı öğrenciler üniversiteye odaklandı

Şırnak’ta öğrencileri için seferber olan öğretmenler sınıf ortamı oluşturdu

Şırnak – Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Uzungeçit beldesinde, yurtta okuma imkanı bulamayan öğrenciler için okulların kapıları akşam saatlerinde açılıyor. Sobalı evlerde ders çalışma imkanı olmayan öğrenciler için kalorifer yakılmakta, sessiz ve temiz bir ortamda öğretmenler eşliğinde ders çalışılmaktadır.

Gönüllü öğretmenlerin katıldığı derslerde öğrenciler sıcak bir ortamda ders çalışmanın heyecanını yaşadılar. Uzungeçit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde başlayan uygulama, öğrenci ve velileri sevindirdi. Kalabalık nüfusa sahip ailelerin çocuklarının sobalı evde okuma imkanı bulamadıklarını değerlendiren yetkililer harekete geçti.

Dersliğin olmadığı beldede sınava hazırlanan öğrencilere destek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle geçen yıl Uzungeçit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde dersler akşam saatlerinde verilmeye başlandı. okul yönetimi

Verilen destek sayesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 18 öğrenciden 10’u üniversiteye yerleştirildi. Okulda bu yıl 7’si LGS’ye, 23’ü YKS’ye ve 4’ü KPSS’ye hazırlanan 34 öğrenci ek eğitim alıyor. Okuldaki 8 öğretmen, haftanın 5 günü 19.00-22.00 saatleri arasında beldede LGS, YKS ve KPSS’ye hazırlanan çocuk ve gençlere gönüllü eğitim desteği sunuyor.

Uludere İlçe Milli Eğitim Müdürü Mikail Demirbaş da ilçenin fiziki şartlarının en sert olduğu ve kış şartlarının en sert geçtiği beldede bulunduklarını belirtti. Yaklaşık 2 yıldır Uzungeçit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bir proje yürüttüklerini belirten Demirbaş, “Öğrenciler derslerini aldıktan sonra saat 19.00’dan sonra gönüllü öğretmenlerimiz 3 saat çalışıyor. Okulumuzun kapılarını öğrencilerimize açıyoruz. Üniversiteye hazırlanan lisans ve önlisans öğrencileri. Gönüllü öğretmenlerimiz onlara rehberlik ediyor. Öğrencilerimizi sınavlara hazırlıyorlar.”

Öğrencilerden Mihdi Bayram, okul müdürü tarafından kendilerine özel derslik tarzında gece etüdü açıldığını kaydetti. Yurtta çalışma imkanlarının olmadığını ifade eden Bayram, “Evde çalışma ortamı yok, derslik ortamı yok. Okulda oluşturulan çalışma ortamı ile birlikte öğretmenlerimize birebir sorabiliyoruz. bir soru. Öğretmenlerimiz psikolojik danışmanlık yapabilirler. Öğretmenlerimize her konuda danışabiliriz. Bu bize çok büyük katkı sağlıyor. Geçen sene.” “9 arkadaşımız burada çalışarak iyi üniversiteler kazandı. Onları rol model olarak göreceğiz ve iyi üniversiteler kazanacağız.”

Öğrenci Zerda Bayram ise iki yıldır mezun olduğunu ve yurtta çalışma ortamı olmadığı için öğretmenlerinin kendilerine çalışma ortamı sunduğunu söyledi. Gece çalışmaları diye bir çalışma başlattıklarını ifade eden Bayram, “Biz de çok beğendik. Çünkü evde gerçekten çalışamıyoruz. Sürekli bir işin içindeyiz. Ev ortamı da çok kalabalık. O yüzden” okula çalışmaya geliyoruz. Burada özel sınıfın bize vermediği imkanları görüyoruz. Öğretmenlerimiz.” Bize çok yardımcı oluyorlar. Geçen sene öğrencilerimiz buradan mezun oldu, biz de yapabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu