Haber

Güney Kore’den 6 yıl sonra bir ilk: Kuzey Kore sınırındaki hoparlör yayınları yeniden başladı

Güney Kore yönetimi, Kuzey Kore’nin içinde ‘çöp’ bulunan balon göndermesinin ardından 6 yıl sonra ilk kez sınırda hoparlörle propaganda yayınlarının yeniden başlatılacağını duyurdu. Güney Kore Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Hükümet, ulusal güvenliğin sağlanması amacıyla Kuzey Kore’den gelebilecek her türlü provokasyona karşı sağlam ve kapsamlı hazırlık durumunu sürdürecektir” ifadeleri kullanıldı.

2018’DE YAYINLAR DURDURULMUŞTU

Kuzey Kore sınırında hoparlörle yayını ilk kez 1963’te başlatan Seul, buna bir süre vermiş ancak Park Geun-hye yönetimi, Kuzey Kore’nin Ocak 2016’da gerçekleştirdiği dördüncü nükleer denemeye yanıt olarak Kuzey’e yönelik hoparlör yayınlarını yeniden başlatmıştı. Sınırdaki hoparlörlerden yapılan bu yayınlar, Kuzey Kore’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili haberleri içeriyordu. Ayrıca kültürel değişimin parçası olarak da Kore pop müziği de çalınıyordu.

27 Nisan 2018 tarihinde ise, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Panmunjom Deklarasyonu’nu açıkladı. Her iki lider de “1 Mayıs’tan itibaren Askeri Sınır Hattı boyunca hoparlör yayınları ve bildiri dağıtımı da dahil olmak üzere tüm düşmanca eylemleri durdurma” konusunda anlaştı.

20 KİLOMETREDEN DUYULUYOR

Reuters’ın aktardığına göre, yaklaşık 6 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindeki kasalara yerleştirilen güçlü hoparlörler, Askerden Arındırılmış Bölge’nin güney tarafında yerleştiriliyor. Hoparlörden yapılan yayınlar, yaklaşık 20 kilometre uzaklıktan duyulabiliyor. Hoparlörler, Güney Kore ordusu tarafından kontrol ediliyor.

Ne olmuştu?

Güney Kore, 29 Mayıs’ta Kuzey Kore’nin içinde “çöp” bulunan 150’den fazla balon gönderdiğini bildirmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, bu balonların gönderilmesini “ifade özgürlüğü” diye nitelemişti.

Bunun üzerine Güney Kore, Kuzey’in balonları göndermesini ve Kim Yo-jong’un bu olayı “ifade özgürlüğü” olarak nitelendirmesini kınamıştı. Güney Kore, 2 Haziran’da Kuzey Kore’nin içinde “çöp” bulunan yaklaşık 720 balon daha yolladığını bildirmişti.

Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, 4 Haziran’da Kuzey Kore’nin içinde “çöp” bulunan balon göndermesine karşılık 2018’de imzalanan ve askeri gerilimleri azaltmayı amaçlayan Koreler Arası Anlaşma’yı askıya almıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu