Haber

Hawaii’de İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Orman Yangınları

ABD’nin tropikal zengin bitki örtüsüne sahip ve kuraklıktan uzak eyaleti Hawaii’de 36 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarının iklim değişikliğinden kaynaklandığı belirtildi.

New York Times’ın haberinde, yangınları tetikleyen kuru araziden uzak olmasına rağmen Hawaii’deki orman yangınlarının ana sebebinin iklim değişikliği olduğuna dikkat çekildi.

Hawaii ve Colorado Üniversitelerinden bilim adamlarının 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya atıfta bulunularak, Hawaii’nin yıllık ortalama yağış miktarında uzun vadeli bir düşüş yaşandığı belirtildi.

1990’lı yıllardan itibaren yağışlı mevsimde alınan yağış miktarının yüzde 31 oranında azaldığı, kurak mevsimde alınan yağış miktarında ise yüzde 6 oranında azalma görüldüğü bildirildi.

Hawaii üzerine çalışmalar yapan Clark Üniversitesi’nden iklim bilimci Abby Frazier, yağışlardaki bu değişimde birçok faktörün etkili olduğunu ve bu faktörlerin hepsinde iklim değişikliğinin rol oynadığını belirtti.

La Nina etkisi olarak adlandırılan yüksek yağışlı hava olayının 1980’lerden bu yana daha az yağışa neden olduğunu ifade eden Frazier, diğer faktörlerin sıcaklıkların artmasıyla Hawaii üzerindeki bulutların incelmesi ve yağış miktarının azalması olduğunu vurguladı. zamanla büyük fırtınalar kuzeye doğru hareket ettikçe adalara getirirler.

ABD’li kuraklık gözlemcisi tarafından açıklanan verilere göre, orman yangınlarının devam ettiği Maui adasının yaklaşık yüzde 16’sında şiddetli kuraklık yaşanırken, bölgenin yüzde 20’sinde orta derecede kuraklık yaşanıyor.

Hawaii’de kuraklıkla birlikte yaygınlaşan orman yangınları nedeniyle bazı yerel bitki örtüsünün yok olduğu ve bu bitki örtüsünün yerini çabuk alev alabilen istilacı otlar aldığı kaydedildi.

Maui Adası afet bölgesi ilan edildi

ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki ormanlık alanda çıkan 3 büyük yangın nedeniyle Maui’yi afet bölgesi ilan etti.

Yangınlardan etkilenenlerin kayıplarının telafi edileceğini vurgulayan Biden, Ada’daki acil durum personeli sayısının artırıldığını söyledi.

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki ormanlık alanda çıkan yangınlar nedeniyle 36 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı ve çok sayıda mülk hasar gördü.

gomechaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu