Haber

Hindistan, G-20 Zirvesine yeni adı “Bharat”la katıldı

Hindistan’daki G-20 zirvesinin açılış konuşmasını yapan Başbakan Narendra Modi’nin önündeki tabelada Hindistan yerine “Bharat” yazıyordu.

ÜLKEDE TARTIŞMA KONUSU

Hükümet yeni ismi ilk kez kullanırken, ülkede başbakanın Hindistan yerine farklı bir isim kullanmasının anayasaya uygun olup olmadığı tartışılıyor. Parlamentonun 18-22 Eylül ortasında yapılması planlanan özel oturumda Hindistan’ın adını Bharat olarak yeniden adlandırmaya karar vermesi bekleniyor. Hindistan Anayasası şu anda ülkeden “Hindistan, yani Bharat…” olarak söz ediyor, ancak bunun sadece ‘Bharat’ olarak değiştirilmesine yönelik artan bir talep var.

G-20’DE İLK DEFA KULLANILDI

Özellikle hükümete destek verenler arasında artan bu talep, G-20 zirvesine de damgasını vurdu. Hindistan’ın başkenti Delhi’de düzenlenen G-20 zirvesinin açılış konuşmasını yapan Başbakan Narendra Modi, tabelasında Hindistan yerine Bharat yazmıştı. Böylece Bharat ismi ilk kez kullanıldı.

“HİNDİSTAN ADINI İNGİLİZLER VERMİŞTİ”

Times of India “Başbakan Modi G20 açılış konuşmasında Bharat’ı kullandı” manşetini yazarken, Hintli yayın ABP News “Bu yeni başlangıçların göstergesi mi?” diye sordu. dedi.

İktidar partisi BJP’den Harnath Singh Yadav, ülkenin ismine ilişkin yaptığı açıklamada, “Hindistan”ın kendilerine İngilizler tarafından verildiğini ve “Bharat”ın kendi kültürlerinin sembolü olduğuna dikkat çekti.

haber-korgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu