Ekonomi

İhracat ortamında iyileşme

İstanbul Sanayi Odası (ISO) Türkiye İmalat Dairesi İhracat İklimi Endeksi eşik değeri 50,0’ın üzerinde kalarak 2024 Ocak ayında 50,6’ya ulaştı.

Aralık ayında 49,7 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Şubesi İhracat İklimi Endeksi’nin 2024 Ocak ayında 50,6’ya yükselmesi, talep koşullarındaki iyileşmenin ılımlı düzeyde olduğuna işaret etti. Birçok değerli ihracat pazarında toparlanma işaretleri devam ederken, bazı Kıta Avrupası ülkelerinde zayıflık devam etti. Orta Doğu’da büyüme güçlü kalmayı sürdürdü.

Büyüme bölgesinde yer almayı sürdüren ABD ve İngiltere ekonomilerine İtalya’nın da eklenmesiyle Türk üreticilerin en büyük beş ihracat pazarının üçünde üretim arttı. Bu durum ihracat ortamının yeniden güçlenmeye başlamasında etkili oldu. Takip edilen ekonomiler arasında en güçlü büyüme Birleşik Arap Emirlikleri’nde görüldü.

En büyük 5 ihracat pazarının 3’ünde artış var

Büyüme bölgesinde yer almayı sürdüren ABD ve İngiltere ekonomilerine İtalya’nın da eklenmesiyle Türk üreticilerin en büyük beş ihracat pazarının üçünde üretim arttı. Bu durum ihracat ortamının yeniden güçlenmeye başlamasında etkili oldu. İktisadi aktivitedeki genişlemenin ABD’de son 6 ayın, İngiltere’de ise son 8 ayın en yüksek oranına ulaşması dikkat çekti.

En hızlı büyüyen pazar: BAE

Türk imalat sanayinin en büyük ihracat pazarı olan Almanya, Ocak ayında da daralma eğilimini sürdürdü. Bu ülkede üretim üst üste yedinci ayda da azaldı ve söz konusu düşüş Aralık ayına göre daha hızlı gerçekleşti. Mesela Fransa’da da üretim daraldı. Avro Bölgesi’nin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’nın Türk imalat sanayi ihracatındaki payı yüzde 13 civarında. Diğer Avro Bölgesi ülkelerinde de karmaşık eğilimler gözlemlendi. İspanya ve Yunanistan’da üretim artarken, Hollanda ve Avusturya’da daraldı.

Araştırma kapsamında takip edilen ekonomiler arasında en güçlü büyüme, Hindistan’ı az farkla geride bırakan Birleşik Arap Emirlikleri’nde görüldü. PMI verilerinin kapsadığı Orta Doğu ekonomileri ihracat pazarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Bu bağlamda Ortadoğu ülkelerine baktığımızda üretimin Suudi Arabistan’da güçlü, Katar’da orta düzeyde arttığını, Mısır ve Lübnan’da ise üretimin azaldığını görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu