Haber

İran ve BAE Dışişleri Bakanları işbirliğini ilerletme konusunda anlaştılar

TAHRAN, 23 Nisan (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) mevkidaşı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletme konusunda anlaştılar.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, iki bakan Cumartesi günü bir telefon görüşmesinde özel bölüm de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletme konusunda anlaştılar.

İlgili Makaleler

İran Dışişleri Bakanı Buyruk Abdullahiyan, ikili ilişkilerin geliştiğini ve iki ülke yetkilileri nezdinde etkili toplantılar ve fikir alışverişlerinin devam ettiğini belirterek, ülkesinin BAE ile ilişkilerini geliştirmenin sonu olmadığını vurguladı.

BAE-İran ilişkilerini çeşitli alanlarda geliştirmenin iki ülkenin ortak çıkarına olduğunu belirten BAE Dışişleri Bakanı Pir Abdullah, iş birliğini geliştirmek için çeşitli fırsatların bulunduğunu kaydetti.

BAE Dışişleri Bakanı, İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme ve Suriye’deki gelişmeler de dahil olmak üzere son dönemde bir dizi bölge ülkesiyle ikili ilişkilerin güçlendiğini gözlemlediğini de söyledi.

Nisan ayının başlarında İran, ilişkiler geliştikçe 2016’dan bu yana ilk büyükelçisini BAE’ye atadı. BAE ise Eylül 2022’de Tahran’daki büyükelçisini yeniden atadı.

Suudi Arabistan’ın 2016’da İran’la diplomatik bağlarını kesmesinin ardından BAE de Tahran’la ilişkilerini düşürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu