Haber

İstanbul Valisi Davut Gül: Cumhuriyetimizin doğum gününde şehirlerimizi süslemeliyiz

İstanbul Valisi Davut Gül, Cumhuriyetin 100’üncü yılı etkinlikleriyle ilgili olarak, “Nasıl ki çocuklarımızın doğum gününü kutluyorsak, Cumhuriyetimizin doğum gününde de şehirlerimizi süslememiz gerekiyor.” söz konusu.

İstanbul Valiliği genelgesi kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle şehrin bayraklarla süslenmesi için çalışmalar başladı.

Bu kapsamda Fatih’te düzenlenen dekorasyon etkinliğine katılan Vali Gül, konuşmasına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dikkat çekerek başladı. Yapılanların zulüm olduğunu vurgulayan Gül, saldırıların insanlığın vicdanını yaraladığını söyledi.

Cumhuriyetin 2. yüzyılının arifesinde olduklarını belirten Gül, “Türkiye Yüzyılını başlatmak üzereyiz. Cumhuriyet bizim son yüzyıldaki en değerli başarılarımızdan biridir. Bir hafta sonra inşallah 29 Ekim’e girdik ve 2. yüzyıla, yani Türkiye Yüzyılına başlayacağız. Çocuklarımızı nasıl doğuracağız?” “Nasıl bu günü kutluyorsak çocuklarımız için güzel düğünler düzenliyoruz, Cumhuriyetimizin doğum gününde de şehirlerimizi dekore etmemiz gerekiyor.” dedi.

Fatih Belediyesi ve öğrencilerle birlikte şehri bayraklarla süslediklerini belirten Gül, vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’larla birlikte İstanbul genelinde de aynısını yapacaklarını belirtti.

Vali Gül, hafta içinde yapılan provalar ve İstanbul’da yaşananlarla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

“Türkiye genelindeki faaliyetleri İrtibat Büromuz koordine ediyor. İrtibat Büromuzun çizdiği bir yol haritası var. İstanbul’da bugüne kadar irili ufaklı 1000’e yakın faaliyet gerçekleştirildi. Hedefimiz bu faaliyetleri 5 bin civarında tamamlamaktır. Bu faaliyetlerde sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız… Aslında Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Dolayısıyla herkes kendi alanında katkı sağlıyor. Provaları yapıyoruz. Vatandaşlarımıza biraz sıkıntı çıkardığımızın farkındayız. Ancak 100. yıl her yıl kutlanmıyor. Cumhuriyet her yıl bu kadar coşkuyla kutlanmıyor. Onların hoşgörüsüne sığınıyoruz. “

Açıklamanın ardından Vali Gül ve beraberindekiler sokaktaki esnafa bayrak dağıttı.

Programa Fatih Kaymakamı Cafer Sarılı, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu