Haber

İsveç mahkemesinden PKK destekçisinin iadesine yeşil ışık

İsveç basınında yer alan bir habere göre, İsveç Yüksek Mahkemesi bir PKK’lının Türkiye’ye iadesine yeşil ışık yaktı. AftonbladetGazetede yer alan haberde, mahkemenin söz konusu kişinin geleceğine ilişkin kararı İsveç hükümetine bıraktığı belirtildi.

PKK destekçilerinin iadesi, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için koyduğu temel koşullardan biridir. İsveç’te iade taleplerine hükümet karar verir, ancak Yargıtay olumsuz görüş verirse sınır ötesi süreç yürütülemez.

İsveç’ten ilk kez bir PKK destekçisinin Türkiye’ye sınır dışı edileceğini belirten gazeteye göre, karar geçen hafta alındı. Söz konusu kişi 2014 yılında Türkiye’de uyuşturucu suçundan dört yıl yedi ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak şartlı tahliyesinin ardından İsveç’e gitti. Türk makamlarının talebi üzerine cezasının geri kalanını Türkiye’de çekmek üzere 2022’de İsveç’te tutuklandı. AftonbladetGazetede yer alan habere göre 35 yaşındaki söz konusu şahıs, iade talebinin asıl sebebinin HDP ile teması ve PKK’ya destek açıklamaları olduğunu iddia ediyor.


İsveç’te PKK pankartları taşıyan göstericiler hükümetin NATO’ya katılma girişimlerini protesto ediyor.Fotoğraf: Maja Suslin/AP Photo/picture Alliance

Mevzuat değişikliği protesto

İsveç’in terörle mücadele yasalarını sertleştirmesi ülkede yaşayan bazı Kürt grupların tepkisine yol açtı. Pazar günü Stockholm’de PKK pankartları taşıyan yüzlerce kişi NATO karşıtı sloganlar atarak gösteri yaptı. Göstericiler, Türkiye’nin baskısıyla çıkarılan ve terör örgütlerine katılmayı da suç sayan terörle mücadele yasasını protesto etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından İsveç ve Finlandiya, daha önce mesafeli tuttukları NATO’ya katılmak için başvurdu. Finlandiya, 30 NATO üye ülkesinin tamamının onayıyla 4 Nisan’da NATO’nun 31. üyesi oldu. İsveç’in üyeliği Türkiye ve Macaristan tarafından engellendi. Türkiye, PKK ve Gülen destekçilerinin onay karşılığında iadesi için İsveç’e bir takım şartlar dayatıyor.

AFP/TY,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu