Haber

İzmir Valiliği’nden ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alınan tesisin açıklaması

İzmir Valiliği, Torbalı ilçesinde yapılması planlanan “Atık Ara Depolama Tesisi” için “ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) gerekli değildir” kararıyla ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, Prorec Geri Dönüşüm Güç Atık İdaresi firması tarafından 60 bin ton tehlikeli atığın depolanması amacıyla yapılması planlanan “Atık Ara Depolama Tesisi” için hazırlanan proje tanıtım belgesinin hazırlandığı belirtildi. 18 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne sunulmuştur.

çerçevesinde faaliyetin uygunluğu ve faaliyet yeri sorulduğunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU, Torbalı Belediyesi ve DSİ 2. ÇED Yönetmeliği’ne olumlu yanıt verdi:

“İlgili kurumların görüşlerinde belirtilen hususlara uyulması kaydıyla faaliyetin yürütülmesinde bir sakınca olmadığı belirtilmiştir. Konuşmanın konusu, çevre ve kimya mühendislerinin de aralarında bulunduğu uzman ekip tarafından incelendi.

Ayrıca kurumlar tarafından talep edilen hususlar ve taahhütler proje tanıtım dokümanında taahhüt altına alınarak Çevre Kanunu, bu Kanuna istinaden çıkarılan yönetmelikler ve ÇED Yönetmeliği kapsamındaki çevresel etkiler ve alınacak tedbirler Bu etkilerin giderilmesi için alınan önlemler proje tanıtım dokümanında incelenip gerekli taahhütler alınmış olup, tarih 10/11/2022’dir. E-2022223 sayılı belge ile ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu