Ekonomi

Japonya yendeki düşüşe karşı harekete geçmeye hazır olduğunun sinyalini verdi

TOKYO – Japonya’nın üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda, ülkenin gerekli görülmesi halinde forex piyasasında uygun adımları atmaya hazır olduğunu belirtti. Bu açıklama, Japonya’nın ticarete bağımlı ekonomisine zarar vereceği düşünülen yen değerinde hızlı bir düşüşe tanık olduğu bir dönemde geldi.

Uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı olarak görev yapan Kanda, yendeki düşüş hızından endişe duyduğunu belirterek, yaklaşık bir aylık süreçte yaklaşık 10 yenlik bir düşüş yaşandığını kaydetti. Bakan, döviz değerindeki bu kadar hızlı hareketlerin ekonomi açısından olumsuz olduğunu vurguladı.

Gazetecilere verdiği brifingde Kanda, yetkililerin döviz piyasalarını daha dikkatli takip ettiğini ve gerekirse müdahale etmeye hazır olduklarını belirtti. Yenin zayıflığını gidermek için piyasa müdahalesi olasılığı sorulduğunda Kanda herhangi bir önlem belirtmekten kaçındı ancak en uygun adımların atılacağına dair güvence verdi.

Kanda’nın yorumları, ABD enflasyon verilerinin beklenenden güçlü çıkmasının ardından doların yen karşısında değer kazanmasından kısa bir süre sonra geldi. Piyasa şu sıralar Federal Rezerv’in ve Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz oranlarından ve diğer geleneksel olmayan para politikalarından çıkma stratejisinin potansiyel faiz indirimi oranları hakkında spekülasyon yapıyor.

Japonya’nın döviz piyasasına müdahale etme geçmişi var; örneğin yen 2022’de dolar karşısında 152 yen ile 32 yılın en düşük seviyesine geriledi. Yetkililer kıt olan doları satıp yen satın almak için o yıl üç kez müdahale etti. Ancak bu müdahalelerden bu yana piyasada herhangi bir hareketlenme yaşanmadı.

Kanda, piyasanın sürekli gözetim altında olduğunu ve yetkililerin yılın her günü 24 saat her türlü gelişmeye hazır olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu