Ekonomi

Japonya’da reel ücretler 25 aydır düşüyor

Japonya’da enflasyona göre düzeltilmiş reel ücretler, Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre geriledi ancak düşüş hızını yavaşlattı.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre reel ücretler, Nisan ayında yıllık bazda %0,7 düşerek artan yaşam maliyetlerinin ücret artışlarından daha ağır basması nedeniyle düşüş serisini üst üste 25 aya uzattı. Ancak bu düşüş hızı, bir önceki ay yaşanan %2,1’lik düşüşten daha yavaş oldu.

2007-2009 yılları arasında reel ücretlerde 23 ay üst üste düşüş olmuştu.

Çalışma Bakanlığının verilerine göre planlanmış nakit kazançlar ya da düzenli maaşlar, Nisan ayında yıllık bazda %2,3 artarak ülkenin varlık balonunun patlamasından kısa bir süre sonra, Ekim 1994’te görülen bir önceki en yüksek seviyeye ulaştı.

SMBC Nikko Securities’in kıdemli ekonomisti Koya Miyamae, “Veriler istikrarlı ücret artışlarını teyit etti ve taban ücretlerdeki büyük artış son iş görüşmelerinin sonuçlarını yansıttı.” dedi.

Bu yıl, büyük Japon firmaları işçilerin aylık ücretlerinde %5’ten fazla artış sağlayarak yaklaşık otuz yıldır görülmemiş bir seviyeye ulaştı.

Bir çalışma bakanlığı yetkilisi, temel ücretlerdeki artışların artık daha küçük firmaların çalışanlarına da yayılmasının beklendiğini söyledi.

Bununla birlikte çalışanların kazançları hâlâ artan maliyetlerin gerisinde ve bu da politika yapıcıların, şirketlerin reel ücretleri pozitif bölgeye getirmeleri konusunda karşılaştıkları zorlukların altını çizmektedir.

Bazı ekonomistler, reel ücretlerin içinde bulunduğumuz 2024/25 mali yılında bir noktada pozitife dönmesini bekliyor ancak bu tahmin üzerindeki belirsizlik yüksek olmaya devam ediyor.

Nominal ücretler ya da işçi başına ortalama toplam nakit kazanç, %2,1 artışla 296.884 yen (1.913,28 dolar) olurken bir önceki ayki %1’lik artıştan hızlanarak son 10 ayın en hızlı artışını kaydetti.

Çalışma bakanlığı verilerine göre kurumsal gücün bir barometresi olan fazla mesai ücretleri, Nisan ayına kadar olan yılda %0,6 azaldı.

 

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu