İş

Microsoft’tan Açıklama! Windows 12 Gelmiyor

Microsoft’un yeni güncellemelerinde Windows 12’nin de geleceği iddia edildi. Microsoft, yeni açıklamasında bu iddiaları yalanladı.

Microsoft, Windows işletim sistemleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yeni güncellemeye ilişkin güncelleme notları geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Windows 11 24H2 ile birlikte Windows 12 tartışmaları gündeme geldi ve Microsoft’un yeni bir tanıtım yapabileceği öne sürüldü. Ancak bu yeni açıklamayla birlikte Windows 12’nin gelmeyeceği ortaya çıktı.

Microsoft’tan Resmi Windows 12 Beyanı

Microsoft, yeni bir blog yazısı ile güncellemeler hakkında bilgi verdi. Bu bilgide Windows 12’nin 2025 ve sonrasında geleceğini, Windows 11 24H2’nin Windows 11 için 2024 güncellemesi olduğunu söyledi.

Microsoft’tan Açıklama! Windows 12 Gelmiyor

Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda, “Bugünden itibaren Build 26-xx ile birlikte Geliştirici Kanallarındaki Windows Insider’lar, Ayarlar > Sistem > Hakkında altında sürüm 24H2’ye güncellenen sürümü görecek (ve kazanan). Bu, Windows 11 sürüm 24H2’nin bu yılın özellik güncellemesi olacağı anlamına geliyor. Burada belirtildiği gibi, Windows 11’in takvim yılının ikinci yarısında yıllık bir özellik güncelleme takvimi yayınlanacak.” söz konusu. Bu açıklama, Windows 11’den Windows 12’ye keskin bir geçişin olmayacağını ortaya koydu. Dolayısıyla yeni sürüm için biraz daha beklememiz gerekecek.

Windows 11 Pek Benimsenmedi

Windows 12’ye geçiş şu an için Microsoft açısından pek mantıklı görünmüyor. Çünkü Windows 11’in kullanıcılar tarafından benimsenmesi şu anda çok yüksek değil. Windows 10 işletim sistemi Windows pazarında yüzde 66 oranında kullanım oranına sahip. Windows 11 şu anda yüzde 28 kullanım oranıyla geride kalıyor. 2024 yılında Windows 12’nin piyasaya sürülmesi, kullanıcıların 3 farklı işletim sistemi arasında bölünmesine neden olabilir. Aynı zamanda Microsoft’un 3 işletim sistemi üzerinde de çalışacak olması iş planlarını aksatabilir. Bu nedenle Microsoft bu durumun farkında ve planlarını bu yönde yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu