Ekonomi

Omnicom reklam talebiyle ilk çeyrekte güçlü kazançlar elde etti

Dünyanın önde gelen reklam ve iletişim firmalarından Omnicom Group, Salı günü Wall Street’in kâr ve gelir beklentilerini aşarak başarılı bir ilk çeyrek raporu açıkladı. Şirketin performansı, özellikle önemli siyasi ve spor olayları ışığında güçlü reklam talebi ile desteklendi.

Interpublic Group of Companies ve İngiliz WPP gibi rakiplerinin yanında önemli bir oyuncu olan ve 5.000’den fazla müşteriye hizmet veren reklam devinin düzeltilmiş kazancı hisse başına 1,67 dolara ulaştı. Bu rakam LSEG verilerine göre hisse başına 1,55 dolar olan beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Omnicom’un gelirleri 31 Mart’ta sona eren çeyrekte 3,63 milyar dolar olarak kaydedildi ve 3,61 milyar dolarlık tahmini geride bıraktı. Şirketin güçlü sonuçları, makroekonomik koşulların iyileşme işaretleri göstermesi ve ABD başkanlık seçimleri ve Temmuz ayında başlayacak olan yaz olimpiyatları gibi yaklaşan etkinliklerin reklam ve pazarlama yatırımlarını daha da artırmasının beklendiği bir dönemde geldi.

Bir reklam ajansı olan Magna Global, 2024 yılı için ABD reklam harcamalarında %9’luk bir artış öngörüyor ve tahminler 369 milyar dolara ulaşıyor. Özellikle siyasi reklamlara yapılan harcamaların %13’ün üzerinde bir artış göstereceği tahmin ediliyor.

Güçlü çeyrek performansına ek olarak Omnicom, Walt Disney’in yeni bir reklam aracının erken beta testine katılıyor. Bu araç, reklamcılık yeteneklerini geliştirmek için yapay zekadan yararlanmayı amaçlıyor.

Bu makaleye Reuters katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu