Ekonomi

Rusya/Novak: Yaptırımlara rağmen petrol ihracatı istikrarlı

Novak, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada petrol piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küresel petrol piyasalarında süregelen belirsizliklere işaret eden Novak, “Sürekli analiz edilen birçok belirsizlik görüyoruz. Bunlar özellikle küresel ekonomi, arz veya talep artışındaki artışla ilgili sorular.” dedi.

Çin ekonomisinin dışa açılmaya başladığını ve petrol tüketiminde artış beklediklerini anlatan Novak, “Üstelik enflasyon beklentileri ortadan kalkmadı ve dünyanın önde gelen ekonomilerinin merkez bankalarının atacağı adımları yakından izliyoruz. ” dedim.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ ile görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Novak, “Görüşmeler, petrol piyasasındaki durumun istikrarlı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu gösterdi. Fiyatlar arz ve talep doğrultusunda kabul edilebilir seviyede.” yorumunu yaptı.

Kapsamlı yaptırımların uygulandığı Rus petrol şubesine ait Novak, “Avrupa ambargosuna ve tavan fiyata rağmen petrol üretimimiz ve ihracatımızla ilgili durum istikrarlı. Yeni arz bulma başta olmak üzere şirketlerimiz tarafından gerekli tüm tedbirler alındı. zincirler ve pazarlar.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu