Haber

Suudi Arabistan Orta Doğu’nun En Büyük Güneş Enerji Santrali’ni İnşa Edecek

RİYAD, 1 Aralık (Xinhua) — Suudi Arabistan Çarşamba günü Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük güneş enerjisi santralini inşa etme anlaşmasının imzalandığını duyurdu.

Anlaşma, Suudi Arabistan’ın devlet servet fonu Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) bağlı bir şirket olan Su ve Elektrik Dağıtım Şirketi (Badeel) ile önde gelen Suudi geliştirici, yatırımcı ve enerji üretim operatörü ACWA Power arasında imzalandı.

Suudi Basın Ajansı’nın haberine göre, Mekke vilayetindeki Al Shuaibah’ta bulunan 2 bin 60 megavatlık fotovoltaik enerji santralinin 2025’in dördüncü çeyreğinde ticari faaliyete geçmesi bekleniyor.

Projenin sahibi Badeel ve ACWA Energy şirketlerinin her biri, projeyi geliştirmek için kurulan bir ortak girişim olan Shuaibah 2 Electric Energy Company’de yüzde 50’şer hisseye sahip olacak.

PIF vali yardımcısı ve MENA yatırımları başkanı Yazeed A. Al-Humied, projenin PIF’in 2030 yılına kadar Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerjisinin yüzde 70’ini sağlama taahhüdünün bir parçası olarak geldiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın gelir kaynaklarını çeşitlendirme çabalarını geliştirmek için gelecek vaat eden kesimlerin yeteneklerini ortaya çıkarmaya odaklanan yerel stratejisinin bir parçası olarak, yenilenebilir enerjinin PIF’in öncelikli sektörlerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Eylül ayında Suudi Arabistan, toplam elektrik üretim kapasitesi 3.300 megavat olan, rüzgar enerjisi kullanan üç proje ve güneş enerjisi kullanan iki proje dahil olmak üzere beş yeni yenilenebilir proje duyurdu.

Projeler, Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek için en iyi güç karışımını elde etme hedefinin bir parçası olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu