Haber

Torul Baraj Gölü’nde çöp adaları yüzmeye başladı

Torul Baraj Gölü’nde çöp adaları yüzmeye başladı

Torul Barajı’ndaki ‘çöplük’te de aynı görüntü

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de bulunan Torul Baraj Gölü’nde her bahar ve yaz aylarında su seviyesi yükselirken ortaya çıkan atıklar çöp adacıklarını oluşturdu. Mahalle sakinleri her yıl yaşadıkları kirliliğe çözüm istedi.

Türkiye’nin en hızlı akan akarsularından biri olan Harşit Çayı üzerindeki güç, Gümüşhane’nin Vauk Dağı’ndan doğarak kent merkezi, Torul ve Kürtün ilçelerini derin vadiler oluşturarak aşarak Giresun’un Doğankent ilçesinden Tirebolu’ya ulaşır ve ardından Karadeniz’e dökülür. 160 kilometre. Üretim yapmak amacı ile inşa edilen Torul Barajı, son yıllarda çevre kirliliği ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Bilinci yerinde olmayan kişiler tarafından kaynağından Harşit Çayı’na atılan ve geçtiği tüm yerleşim yerlerine ulaşan çöpler, yağışlarla birlikte Torul Baraj Gölü’ne taşınıyor. İlkbahar ve yaz aylarında su seviyesi en yüksek noktaya ulaşan gölde çöpler tarım arazilerini, bahçeleri ve koyları doldururken, göl yüzeyinde çöp adacıkları yüzüyor.

Torul ilçesine bağlı Çamlıca ve Köprübaşı Mahallelerini etkileyen olay çevre felaketi boyutlarına ulaşırken, mahalle sakinleri kirliliğin analiz edilmesini istiyor.

“Halkımız dereye çöp atmamalı”

Bölgede her yıl aynı sorunun yaşandığını söyleyen Nihat Öztekin, “Baraj yapıldığından beri çöpler buraya geliyor. Belediye bazı zamanlarda temizledi ama bu ne olacak bilmiyorum. Real kenarlarda birikiyor baraj yapıldıktan sonra bütün pislikler dibe çöküyor kim istemez temiz olmak tabi ki.Biz bu çöpü tepede duran adamlar atsın istiyoruz sel geldiğinde hepsini buraya getiriyorlar. Belediye diyor ki dereye çöp atmak yasak, insanlarımız temizliği asla bırakıp plastik atıklar başta olmak üzere çöpleri dereye atmasınlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu