Ekonomi

TÜSİAD/Turan: Kredi kanalları erişilebilir hale gelmeli

TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan, Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna – Rusya savaşı nedeniyle besin ve güç arzında önemli sorunlar olduğunu belirten Turan “Sanayiciler olarak arzda problem olmayacak şekilde önümüzü görerek planlama yapmak istiyoruz. Ancak şu an birkaç ay sonrasını planlama şansı olmuyor, enerji girdi oranı yüksek olan sektörler çok ciddi olumsuz olarak etkileniyor.” sözünü kullandı.

Gelecek sene son 5 yılın yüzde 75 üzerinde güç fiyatlarıyla karşı karşıya olunacağını kaydeden Turan “özellikle enerji girdi oranı yüksek olan sektörlerin ihracatında olumsuzlukları şimdiden yaşamaya başladık diyebilirim” biçiminde konuştu.

Enerji verimliliğinin değerine dikkat çeken Turan “Konutta yüzde 50, sanayide yüzde 30 civarında tasarruf potansiyelimiz var, yani her yıl 30-35 milyar dolar tasarruf yapma potansiyelimiz var, o yüzden enerjinin etkin ve erimli kullanılması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.

Finansmana erişim konusunu pahalandıran Turan “Finansmana erişimde ve finansman maliyetlerinde çok ciddi çalışmamız gereken konular var. Kullanılan krediler işletme sermayesi ve ticari krediler. Kredi kanallarının süratle erişilebilir hale gelmesi ve iş dünyasıyla makul şekilde buluşması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu