Haber

Uluslararası Adalet Divanı’na 4 yeni üye yemin etti

Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) 4 yeni üyesinin göreve başlaması için yemin töreni düzenlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) yargı organı UAD’nin Lahey’deki Barış Sarayı’ndaki duruşma salonunda yeni atanan hakimler için yemin töreni düzenlendi.

UAD’de 9 yıl görev yapacak Romanya’dan Bogdan-Lucian Aurescu, ABD’den Sarah Hull Cleveland, Meksika’dan Juan Manuel Gomez Robledo Verduzco ve Güney Afrika’dan Dire Tladi, “yetkilerini tarafsız ve vicdanlı bir şekilde kullanacaklarına” dair yemin etti. .

Mahkemenin Avustralya hakimi James Crawford’un 31 Mayıs 2021’de vefat etmesinden sonra geçici olarak göreve gelen Avustralyalı Hilary Charlesworth, diğer 4 hakimle birlikte yeniden seçilmesine rağmen bir daha yemin törenine katılmadı. çünkü o zaten görevdeydi.

UAD Lideri ABD’li Yargıç Joan Donoghue, UAD Başkan Yardımcısı Rus Yargıç Kirill Gevorgian, Faslı Yargıç Mohamed Bennouna ve Jamaikalı Yargıç Patrick Robinson’un görev süreleri sona erdi.

Seçilmiş hakimlerin devam eden davalara etkisi

UAD Tüzüğü’nün 20. maddesi uyarınca yargıçlar yeminli olarak göreve başlarlar. Statü’nün 13. maddesine göre eski hâkimlerin görevi, yeni seçilen hâkimlerin göreve başlamasıyla sona ermektedir.

Kurala göre, görev süreleri sona eren hakimlerin, yerlerine yeni bir hakim seçilse dahi, başlattıkları davaları bitirme hakları bulunuyor. Ancak UAD’nin bugüne kadarki uygulamasında davaların yıllarca devam etmesi nedeniyle görev süreleri dolan hakimler, başlattıkları davadan istifa ederek yerlerine yeni hakimler atandı.

Güney Afrika’nın daha önce UAD’de hakimi bulunmadığı için İsrail’e açtığı davada geçici hakim olarak atadığı Dikgang Ernest Moseneke’nin Dire Tladi’nin seçilmesinin ardından görevine devam edip etmeyeceği Güney Afrika’nın tercihi.

15 hakimden oluşan UAD’nin 5 adayı her 3 yılda bir belirleniyor.

“BM mahkemesi” olarak da bilinen ICJ, 1945’te kuruldu. ICJ, üye devletler arasındaki hukuki sorunlarla ilgilenir ve BM organları tarafından havale edilen hukuki konularda tavsiye niteliğinde görüşler verir.

kuluncak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu