Haber

ABD, Libyalı partilerin askeri kurumları birleştirme taahhüdünü takdir ettiğini açıkladı.

ABD, Libya’daki tarafların ülkedeki askeri kurumları birleştirme çabalarını takdir ettiğini bildirdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Genelkurmay Başkanı Muhammed al. – Haddad’ın Libya’nın doğusunda silahlı kuvvetler Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri ile görüşmesinden memnuniyet duydukları belirtildi.

İlgili Makaleler

Açıklamada, ABD’nin Haddad ve Nazuri’nin orduyu birleştirme taahhüdünü takdir ettiği belirtildi.

Haddad ve Nazuri, 11 Aralık 2021’de Sirte’de yaptıkları ilk görüşmede, Libya’daki siyasi krizin çözümü için askeri kurumların birleştirilmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizmişti.

Libya resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre Haddad ve Nazuri, ordunun birleştirilmesi konusunda geçen yıl iki görüşme daha yaptı.

5+5 Karma Askeri Komite

BM himayesinde başlatılan Karma Askeri Komite’de, yasal Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı kuvvetlerin komutanından beşer kişilik heyetler yer alıyor. Khalifa Haftar’ın güçleri.

19-23 Ekim 2020 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 5+5 Karma Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter’e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı.

Ülkenin doğusu ile batısını kuzey hattı boyunca birbirine bağlayan Sahil Yolu’nun Kasım 2020’de açılmasına karar veren Kurul, Şubat 2021’de Sirte ve bu şehre bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar verdi.

hopaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu