Teknoloji

Çin inovasyonu ile yeşil kalkınmayı desteklemek: 178.000 buluş için alınan patentler

Ülkenin ana fikri mülkiyet düzenleyicisine göre Çin, yeşil ve düşük karbon teknolojisinin küresel inovasyonu alanına değerli katkılarda bulunan bir ülke haline geldi. Ulusal Fikri Mülkiyet Ajansı’nın üst düzey yetkililerinden Ge Shu, 18 Temmuz Salı günü düzenlediği basın toplantısında, en son istatistiklerin Çin’in yeşil ve düşük karbon teknolojilerindeki küresel yeniliğine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu duyurdu.

2016 ile 2022 arasında Çin, yeşil ve düşük karbon teknolojileriyle ilgili 178.000 buluş için patent aldı. Bu sayı, dünyadaki bu alandaki patentlerin birebir yüzde 31,9’una denk geliyor.

Öte yandan, yeşil ve düşük karbon teknolojisi alanında buluş patenti almış dünyanın en büyük 50 kuruluşunun ortasında on üç Çinli işletme ve araştırma enstitüsü var. Bunların arasında China State Grid Corporation ve China Southern Power Grid Co., Ltd. ve ayrıca Çağdaş Amperex Teknoloji A.Ş. , Limited ve BYD Company Limited. özel şube işletmeleri.

Öte yandan Çin, son yıllarda güç depolama alanındaki yenilikçi teknolojiler açısından da dikkate değer bir ilerleme kaydetti. Nitekim Çin’de elektrokimyasal enerji depolama alanında alınan patent sayısı 2016’da 4 bin 300 iken 2022’de 13 bine yükseldi. Son istatistiklere göre bu sayı dünya toplamının yaklaşık yüzde 44,9’u.

Bu bağlamda Ge, Ulusal Fikri Mülkiyet Ofisi’nin yeşil kalkınmayı daha da temellendirmek amacıyla yeşil teknoloji patentlerinin dönüştürülmesini ve uygulanmasını aktif olarak desteklediğini duyurdu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu