Teknoloji

Kayıp Devam Ediyor: Akıllı Telefon Satışlarındaki Düşüş Önlenemiyor

Akıllı telefon satışlarında son bir buçuk yıldır devam eden düşüş 2023’ün ikinci çeyreğinde de devam etti. Canalys’e göre %11’lik düşüş yaşandı. Düşüşe rağmen, Samsung bölümün zirvesinde.

Pandemi dönemiyle başlayan kayıp hala devam ediyor

Akıllı telefon pazarı, 2020’deki düşüşün ardından 2021’in ilk çeyreğinde değerli bir toparlanma yaşadı. Ancak bu toparlanma kısa sürdü. 2021 yılının ikinci çeyreği önemli bir kayıpla kapandı. Araştırma şirketi Canalys’in verdiği bilgilere göre akıllı telefon satışları son altı çeyrektir istikrarlı bir düşüş trendinde.

2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 11 kayıp

Bir önceki çeyrekteki %12’lik düşüşün ardından pazarda sadece %1’lik bir iyileşme görüldü ancak maalesef düşüş trendinin önüne geçilemedi. Akıllı telefon üreticilerinin güçlü bir dönemle karşı karşıya kaldığı bir dönemde rekabet artıyor.

Kayıplara rağmen Samsung lider

Samsung, yüzde 21’lik pazar payıyla akıllı telefon pazarında lider konumda. Samsung’un güçlü performansı ve geniş ürün yelpazesi, pazarda aktif kalmasını sağlamıştır.

Samsung’u yakından takip eden şirketlerin başında yüzde 17’lik pazar payıyla Apple geliyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 21 pazar payına sahip olan Apple, ikinci çeyrekte pazar payında yüzde 4 düşüş yaşadı.

Xiaomi yüzde 13 pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. Xiaomi, pazardaki rekabeti sıkı tutarak değerli bir pazar payına sahip olmayı başardı.

Oppo ve Vivo sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 8 pazar paylarıyla dördüncü ve beşinci sırayı takip ediyor. Her iki marka da yüksek kaliteli ürünleri ve tüketici odaklı yaklaşımları ile pazardaki varlıklarını güçlendirmeye çalışmaktadır.

Satışlardaki düşüşün sebebi nedir?

Akıllı telefon pazarındaki genel düşüşe rağmen, yenilenen akıllı telefon pazarı bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak önemli bir büyüme kaydetti. Rapora göre akıllı telefon satın almak isteyen tüketiciler artık daha uygun fiyatlı modelleri tercih etmeye başladı. Bu trend, son yıllarda ülkemizde adından söz ettiren yenilenmiş akıllı telefonların tüm dünyada daha da popüler olmasına neden oluyor.

Yenilenen akıllı telefonlar, tüketicilere daha uygun fiyatlı bir seçenek sunmanın yanı sıra daha çevreci bir seçenek olarak görülüyor. Son dönemde artan fiyatlar nedeniyle birçok firmanın yenilenmiş telefon kategorisine daha fazla yük bindirmeye başladığını söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu