Ekonomi

Fed/Mester: Faizler yeterince kısıtlayıcı değil

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, İrlanda Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde Center for Global Interdependence ile düzenlenen etkinlikte ABD ekonomisinin büyüme bilgileri ve faiz oranları hakkında konuştu.

Mester, ABD Federal Rezervinin (Fed) uzun vadeli ekonomik büyüme konusunda “daha fazlasını” yapamayacağını, ancak enflasyonu düşürerek işgücü piyasalarını ve finansal sistemi uzun vadede sağlıklı tutabileceğini söyledi.

Genellikle şahin görüşleriyle tanınan Mester, ekonomistlerin ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Büyük Durgunluğun başlangıcından bu yana uzun vadeli büyüme varsayımlarını aşağı yönlü revize ettiğini ve zaman içinde gayri safi yurtiçi hasıladaki küçük değişikliklerin bile büyük farklılıklar yaratabileceğini söyledi. ortalama kişi başına düşen gelir. işaretlendi.

Mester, FOMC’nin Ocak 2009’da uzun vadeli ekonomik tahminlerini yayınlamaya başladığında, katılımcıların uzun vadeli büyüme tahminlerinin merkezi eğiliminin yüzde 2,5’ten yüzde 2,75’e çıktığını, bu yıl Mart ayında açıklanan tahminlerdeki merkezi eğilimin ise yüzde 2,5 olduğunu söyledi. yüzde 1,75’ten yüzde 2’ye yükseldi. gerilediğini hatırlattı.

Mester, “Bu eğilimler mevcut politika tartışmalarında daha az dikkat çekse de, ABD ekonomisinin geleceği için önemli etkileri var” dedi. sözlerini kullandı.

Enflasyonun inatçı olduğunun altını çizen Mester, faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı olmadığını ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasından yana olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu