Ekonomi

Merkez Bankası: “Kırmızı ette yaşanan artış nedeniyle gıda fiyatları tarihi seyrinin üzerinde arttı”

Investing.com – TÜİK dün Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. AylıkYükseliş serisinin devam ettiği TÜFE, yıllıkbazında %50,51’e geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı enflasyon değerleme raporunu bugün yayınladı.

“Yıllık enflasyon tüm gruplarda geriledi”

Enflasyonun yıllık bazda tüm ana kümelerde düşüş gösterdiğini belirten Merkez Bankası, döviz kurları ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak elektrik fiyatlarının ılımlı bir seyir izlemeye devam ettiğini söyledi.

“Giyim ve ayakkabıdaki artış hızı yavaşladı”

Merkez Bankası, giyim ve ayakkabı kümelenmesindeki fiyat artışının, Türk lirasındaki istikrarlı seyir, ithalat fiyatlarındaki olumlu görünüm ve Mart ayında fasılda dönem indiriminin devam etmesi nedeniyle azaldığını bildirdi.

“Tarihi trendinin üzerinde bir oran”

Aylık enflasyonda en çarpıcı fiyat artışı %20 ile dana etinde görüldü. Ayrıca kırmızı et ürünlerinde de fiyat artışları yeniden belirginleşti.

Merkez Bankası, gıda fiyatlarındaki aylık artışın kırmızı et ve ürünlerindeki yüksek fiyat artışından kaynaklandığını söyledi. “Tarihi trendinin üzerinde bir oran”ve bu ay yemek setinin artmasında kırmızı etin etkili olduğunu belirtti.

Kira, yemek ve eğlence fiyatları yüksek olmaya devam ediyor

Değerlendirmede, aylık tüketici fiyatları artışında gıda ile birlikte öne çıkan bir diğer kalemin hizmetler branşı olduğu belirtildi. Bu branşta kira, yemek hizmetleri, eğitim ve paket türlerinin oldukça etkili olduğu kaydedildi.

Yazar: Necdet Erginsoy

hilvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu