Teknoloji

Oxford’lu bilim insanlarından korkutan uyarı: “Yapay zeka herkesi öldürebilir”

The Telegraph’ın bildirdiğine göre, Oxford Üniversitesi araştırmacıları İngiliz milletvekillerini “insanüstü yapay zekanın” en az nükleer silahlar kadar tehlikeli olabileceği ve bu nedenle düzenlenmesi gerektiği konusunda uyardı.

Uzmanlar, Birleşik Krallık hükümetinin Bilim ve Teknoloji Seçim Komitesindeki milletvekillerini, düzenlemeye tabi olmayan yapay zeka (AI) teknolojilerinin tehlikeleri hakkında bilgilendirdi. The Telegraph’a göre, bir doktora öğrencisi Michael CohenMilletvekillerine şunları söyledi: İnsanüstü yapay zekanın farklı bir sınıfta olmasının herkesi öldürebilecek özel bir riski vardır.

Yapay Zeka Kıyameti

Siyasi güçler yapay zeka alanında birbirini giderek daha fazla alt etmeye çalışırken, bu riskler gerçekten de büyük değer taşıyor. Komite toplantısına da katılan Oxford Üniversitesi’nde makine öğrenimi profesörü olan Michael Osborne, “Güvenliği ve önlemi bir kenara bırakıp en gelişmiş yapay zekaya olabildiğince çabuk ulaşmak isteyen ABD ve Çin arasında” dedi. büyük bir yapay zeka silahlanma yarışı“Olabileceği konusunda uyardı.

Osborne, “Nükleer silahların kullanımını düzenleme konusunda oldukça yetkin olduğumuz için umutlu olmak için bazı nedenler var” dedi.

Cohen milletvekilleri” Bir köpeği ödüllerle eğittiğinizi hayal ederseniz, ödül almasını sağlayacak eylemleri seçmeyi öğrenecektir.dedi ve ekledi: Ancak köpek ödül dolabını bulursa, yapmasını istediğimiz şeyi yapmadan ödülleri kendisi alabilir.

Başka bir deyişle, insanüstü bir yapay zekaCohen’e göre riskler, “bizi kendimiz için güçsüz bırakan” bir ödül elde etmek için “olabildiğince çok enerji harcıyor”. her yönden bizden daha akıllıOlurlarsa “fişi çekebilme” yeteneğine sahip olmamız gerekiyor.

pazaryeri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu